czwartek, 30 kwietnia 2015

Wycieczka do Torunia :)Na wycieczkę do Torunia udałam się z chłopakiem prawie 2 miesiące temu, ale dopiero teraz zebrałam się aby ją opisać J
Z pewnością każdy słyszał o Toruniu i kojarzy go z Mikołajem Kopernikiem oraz piernikami. Ale to nie wszystko! Udając się na Stare Miasto przenosimy się jakby do innej epoki. Nie sposób znaleźć tu blokowiska, wszystkie budowle współgrają ze sobą, tworząc niesamowity klimat.
Ale zacznijmy od początku.

Na środku rynku umiejscowiony jest Ratusz Staromiejski z XIII wieku.
Zaraz obok ratusza znajduje się kościół Świętego Ducha z XVIII wieku, kontrastujący wizualnie z ratuszem.Przed ratuszem ustawiony jest pomnik Mikołaja Kopernika z widniejącym na nim napisem: "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo". Jest to niewątpliwie jeden z symboli Torunia J


Jedną z atrakcji Torunia stanowi możliwość wspięcia się na ratuszową wieżę widokową. Oczywiście warto to zrobić podczas pięknej pogody! Wejście na wieżę jest nieco męczące, ale piękna panorama miasta wynagrodzi te trudy J


Będąc już na górze, w oczy rzucają się współgrające ze sobą pomarańczowe i szare dachy budynków oraz rozsiane gdzieniegdzie kościoły.
Z góry dokładnie widać całą fasadę Kamienicy Pod Gwiazdą, pochodzącej podobnie jak ratusz z XIII wieku. Wyróżnia się ona późnobarokową fasadą, ozdobioną na szczycie złotą gwiazdą, od której pochodzi jej nazwa. Do jej obecnego kształtu przyczyniły się wielokrotne przebudowy i remonty.


Po zejściu z wieży warto udać się nad brzeg Wisły, jednocześnie podziwiając mury miejskie. 


Wewnątrz nich, niedaleko zejścia nad rzekę znajduje się inny słynny obiekt, a mianowicie Krzywa Wieża - średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m).


Według legendy związanej z Krzywą Wieżą, na toruńskim zamku żyło 12 rycerzy zakonnych. Jednego z nich zauroczyła młoda mieszczka. Spotykali się w toruńskich zaułkach, lecz mieszkańcy szybko donieśli o ich miłości komturowi i władzom miasta. Oboje kochanków ukarano, dziewczynie wymierzono 25 batów, a rycerzowi kazano zbudować wieżę. Wieża ta miała być jednak tak krzywa, jak krzywe było jego postępowanie. Stała się ona symbolem odejścia od reguły zakonnej. Do dziś jest także miejscem, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy wtedy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę.


W porze obiadowej polecam udać się do pierogarni „Stary Młyn” mieszczącej się przy ulicy Łaziennej. Serwują tam najlepsze pierogi, jakie kiedykolwiek jadłam!


Nie można ominąć także Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prawdopodobnego miejsca narodzin astronoma, mieszczącego się przy ulicy Kopernika 15/17. Mieści się tam obecnie oddział Muzeum Okręgowego.


Przed odjazdem warto także nabyć tradycyjne toruńskie pierniki :)
1 komentarz:

  1. Nie pamiętam kiedy byłam ostatni raz w Toruniu, to takie piękne miasto. Chyba muszę się wybrać znów.

    OdpowiedzUsuń