czwartek, 13 sierpnia 2015

Wycieczka do Bośni i Hercegowiny


O tym, że przy okazji pobytu w Chorwacji odwiedzimy także jej wschodnią "sąsiadkę" - Bośnię postanowiliśmy jeszcze w Polsce. Oglądając bajkowe zdjęcia Mostaru, nie mogliśmy odmówić sobie ujrzenia go na własne oczy.

Na miejscu przywitał nas niesamowity upał. Temperatura w cieniu wynosiła 41°C. Nierozsądne byłoby zwiedzanie bez butelki wody pod ręką.
Udając się w stronę Starego mostu - głównej atrakcji Mostaru przechodzimy przez targ, zachwycający z każdej strony wielobarwnymi pamiątkami. Zewsząd "patrzą" na nas "oczy proroka", będące tureckimi wpływami w tych stronach.W bliskim sąsiedztwie mostu (na którego stopnie trzeba uważać, bo są bardzo śliskie) znajduje się meczet  oraz kilka minaretów.


Wyjazd do Mostaru był także okazją do spróbowania tradycyjnych dań kuchni bałkańskiej - Ćevapčići i Pljeskavicy. Wybraliśmy restaurację Šadrvan :)Po zjedzeniu, udaliśmy się na zwiedzanie Starego mostu, w którego bliskim otoczeniu znajdowało się sporo minaretów, a także meczet.

Po zwiedzaniu,które było niestety krótkie ze względu na straszny upał, przyszedł czas na kupienie pamiątek, zatankowanie auta do pełna i powrót do Chorwacji. Po przekroczeniu granicy bośniacko - chorwackiej musieliśmy poddać się kontroli celnej, której dokonywała chorwacka policja (nie można przewozić zbyt wielu towarów między tymi państwami).

1 komentarz: